Избавляется ли ФЛП, находящийся в декретном отпуске, от уплаты единого налога?
Государственная налоговая служба объясняет, освобождается ли от уплаты единого налога ФЛП в декретном отпуске.
Подчёркивается, что в соответствии с первым абзацем пункта 295.1 Налогового кодекса Украины, налогоплательщики, относящиеся к первой и второй группам единого налога, обязаны вносить авансовый платеж не позже 20 числа (включительно) текущего месяца.
Плательщики единого налога имеют возможность внести авансовый платеж за весь налоговый (отчетный) период, будь то квартал или год. Однако данный платеж должен быть произведен не позднее окончания текущего отчетного года (в соответствии со вторым абзацем пункта 295.1 Налогового кодекса Украины).
Згідно з п. 295.6 ПКУ суми єдиного податку, сплачені відповідно до абзацу другого п. 295.1 і п. 295.5 ПКУ, підлягають зарахуванню в рахунок майбутніх платежів з цього податку за заявою платника єдиного податку.
Помилково або ж надмірно сплачені суми єдиного податку можуть бути повернуті платнику відповідно до процедур, визначених Податковим кодексом України.
Розрахунок авансових платежів для платників єдиного податку першої та другої груп виконується контролюючими органами на основі заяви платника про вибраний розмір ставки єдиного податку, а також заяви про період щорічної відпустки і/або заяви про термін тимчасової втрати працездатності (п. 295.2 ПКУ).
Платники єдиного податку першої і другої груп, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати єдиного податку протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки, а також за період хвороби, підтвердженої витягом з Електронного реєстру листків непрацездатності, якщо вона триває 30 і більше календарних днів (п. 295.5 ПКУ).
Дані про період щорічної відпустки та строки тимчасової непрацездатності повинні бути подані за запитом у будь-якій формі, з обов'язковим додаванням витягу з Електронного реєстру листків непрацездатності (пп. 298.3.2 ПКУ).
Згідно з українським законодавством, зокрема Законом України від 15 листопада 1996 року №504/96-ВР "Про відпустки" (далі - Закон №504), соціальні відпустки включають такі види: відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустка для догляду за дитиною до трирічного віку, а також відпустка, що надається при народженні дитини.
Згідно зі ст. 17 Закону №504 оплачувана відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами надається жінкам на підставі медичного висновку. Тривалість такої відпустки визначається ст. 17 Закону №504.
Після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами за бажанням матері або батька дитини одному з них надається відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (абзац перший ст. 18 Закону №504).
Порядок надання відпустки у зв'язку з народженням дитини регулюється статтею 19 Закону №504. Згідно з цим положенням, власник або уповноважений ним орган зобов'язаний надати таку відпустку особам, які вказані в підпунктах 1-3 частини першої статті 19 прим. 1 цього закону, за умови подання письмової заяви від зацікавленої особи.
Податковий кодекс України не уточнює, який саме вид відпустки є підставою для звільнення платника єдиного податку від сплати цього податку відповідно до пункту 295.5. Він лише зазначає, що таке звільнення можливе протягом одного календарного місяця на рік під час відпустки.
Відповідно до Закону №504, жінки мають право на відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами за наявності медичного висновку. У випадку підтвердження непрацездатності через витяг з Електронного реєстру листків непрацездатності, платники єдиного податку першої або другої групи, які не залучають найманих працівників, мають можливість бути звільненими від сплати єдиного податку на період відпустки, якщо її тривалість становить 30 днів або більше.
Якщо підтверджений витягом період непрацездатності розпочався до 20 числа місяця і тривав до наступного(их) місяця(ів), то платник звільняється від сплати єдиного податку за місяць, в якому почався цей період, а також за всі повні календарні місяці, що входять у цей період (якщо такі є). В той же час, за місяць, в якому відповідно до інформації з витягу з електронного реєстру листків непрацездатності закінчився період непрацездатності, єдиний податок сплачується згідно з положеннями Податкового кодексу України.
Також повідомляємо, що згідно з пунктом 11 підрозділу 8 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України, з 1 серпня 2023 року фізичні особи-підприємці, які є платниками єдиного податку першої та другої групи і мають податкову адресу у зонах бойових дій або на тимчасово окупованих територіях, що знаходяться під контролем рф, отримують право на звільнення від сплати єдиного податку. Це звільнення діє з першого числа місяця, коли розпочалися бойові дії або коли територія була тимчасово окупована, і триватиме до останнього числа місяця, коли активні бойові дії завершилися, можливість бойових дій була припинена або тимчасова окупація закінчилась.