Відплата Ізраїлю: перший напад на Іран - на користь України.


В ніч на 26 жовтня ізраїльська армія здійснила низку авіаударів по військовим цілям в Ірані. Командування ЦАХАЛ оголосило, що ці бомбардування були реакцією на "тривалі безперервні напади" з іранського боку.

Повітряні удари завдавалися у кілька хвиль, в повітря підіймалися понад сто винищувачів, зокрема F-35. Літаки ВПС Ізраїлю завдали точкових ударів по підприємствам з виробництва ракет в Ірані, ракетним комплексам класу "земля-повітря" та "повітряним об'єктам, покликаним обмежити свободу дії ізраїльської авіації", повідомляють розвідслужби.

За даними іранських ЗМІ, серед іншого під обстріл потрапили кілька військових баз у районі Тегерана, а також командний пункт Корпусу вартових ісламської революції.

"Іранський режим та його союзники в регіоні безперервно здійснюють напади на Ізраїль з 7 жовтня 2023 року, ведучи бойові дії на семи фронтах, включаючи прямі атаки з території Ірану. Як і будь-яка інша незалежна країна, Ізраїль має право та обов'язок на адекватну реакцію на ці дії," - зазначили ізраїльські військові, пояснюючи свої дії.

Як повідомив згодом керівник Генерального штабу Армії оборони Ізраїлю Херці Ха-Леві, Ізраїль задіяв лише частину своїх ресурсів. У суботу, 26 жовтня, він провів аналіз ситуації разом із членами Форуму генерального штабу у військовому штабі, розташованому в місті Кір'ят, про що повідомляє РБК-Україна, посилаючись на Telegram-канал ЦАХАЛ.

За підсумками засідання Ха-Леві зазначив, що "наше послання дуже, дуже чітке і пов'язане з подіями, що відбуваються на Близькому Сході протягом останніх місяців". Він запевнив, що Ізраїль знатиме "про будь-яку загрозу, де завгодно, коли завгодно, ми знатимемо, як до неї дістатися, ми знатимемо, як завдати удару" і що "зараз цей меседж значно посилений".

"Ми використали лише частину наших можливостей; ми можемо зробити набагато більше. Ми завдали удару по стратегічним системам в Ірані, що має велике значення, і тепер ми побачимо, як розвиватимуться події. Ми готові до всіх сценаріїв розвитку подій на кожній арені", - підкреслив він.

В адміністрації президента США Джо Байдена, безумовно, висловили позитивну оцінку ударів Ізраїлю у відповідь на ракетний напад з боку Ірану, проте це було зроблено якось невиразно і без особливої впевненості.

"Вона (атака - ред.) була широкою. Воно було прицільною. Вона була точною. Вона була спрямована проти військових об'єктів по всьому Ірану. Вона була дуже ретельно підготовлена за багатьма напрямками. І знову ж таки, я думаю, що вона була розрахована на ефективність", - розповів у коментарі телеканалу CNN неназваний представник президентської адміністрації.

Незважаючи на критичні зауваження щодо затримки у відповідь Ізраїлю на іранський тероризм, а також на звинувачення в тому, що ядерні та енергетичні об'єкти залишилися недоторканими, вже стало відомо, що ізраїльський "удар у відповідь" завдав серйозної шкоди важливій складовій іранської програми виробництва балістичних ракет. Згідно з інформацією, опублікованою Axios у суботу, 26 жовтня, на відновлення цих потужностей піде щонайменше рік, і цю інформацію підтвердили три джерела в Ізраїлі. Варто зазначити, що саме такі ракети раніше Тегеран передавав Москві для атак на Україну.

Іранські системи протиповітряної оборони зазнали ушкоджень, а Ізраїль вразив дві таємні військові бази Ірану. Водночас, згідно з інформацією, яку поширили ЗМІ, Росія повідомила Іран про заплановані удари за день до їх здійснення.

Офіцер ЦАХАЛу та військовий історик Григорій Тамар зазначає, що перед "ударом помсти" тиск, який Ізраїль відчував з боку західних союзників, був надзвичайно потужним.

"Ну, наприклад, американці були категорично проти розширення військової операції в Лівані. То по суті що зробив Ізраїль? Він певною мірою розміняв ці карти, іранську карту на Ліван", - пояснив експерт в інтерв'ю на YouTube-каналі Гордон.

Він зазначив, що військова та політична аспекти цих подій вимагають окремого дослідження.

"Ця операція показала видатні військові можливості невеликої держави Ізраїль... Так само, це продемонструвало тотальну політичну залежність Ізраїлю від Сполучених Штатів, подобається чи це не подобається нам цей факт. І далі нам треба, враховуючи цей факт, вибудовувати обороноздатність нашої держави відповідно до реалій, а не придумувати реалії, які нам хочеться. У нас для цього є політична зухвалість, політична воля і ресурс. Звучить, вибачте, як чудова рекомендація і для України", - сказав він.

Тамар також підкреслив, що одним із можливих варіантів зміни геополітичної обстановки на нашу користь може стати справжнє партнерство між Україною та Ізраїлем.

"І якщо таке станеться, моментально можуть приєднатися також інші адекватні режими Європи, такі як Чехія, як країни Балтії. І тоді подібний союз не зламати: це настільки очевидно для кремлівського режиму, що він постійно намагається вбити клин між нашими державами, нашими народами", - додав ізраїльський військовий.

Згідно з Тамарою, надзвичайно обнадійливим є той факт, що нещодавно в Київ прибула група ізраїльських фахівців, серед яких були офіцери, інженери та технологічні експерти. Вони провели ряд консультаційних зустрічей з українськими колегами, щоб розробити спільну стратегію дій у відповідь на загрозу з боку Ірану.

З приводу ж військової складової можна сказати наступне: лише детонація підірваного одночасно з "ударом помсти" ліванського підземного складу з боєприпасами дорівнювала землетрусу магнітудою у 4,5 бали, повідомив експерт.

При цьому завдяки самому удару "протиповітряна оборона та протиракетна оборона як рід військ в Ірані перестали існувати", продовжив він.

"Є підстава підняти тост за спокій іранської ракетної та дронової промисловості. Ці «чудові» безпілотники, які потрапили до кожної оселі в Ізраїлі та Україні, тепер не загрожують, адже їх виробництво знищено. Сьогодні жителі України та Ізраїлю можуть відчути полегшення, адже ці заводи більше не функціонують," - зазначила Тамар.

Але він також зауважив, що "наступний удар Ізраїлю буде по нафтовій промисловості Ірану".

Здається, Сполучені Штати вирішили утриматися від підтримки ізраїльтян напередодні президентських виборів.

Саме через це, з початком роботи торгових бірж в Азії вранці понеділка, 28 жовтня, спостерігалось зниження цін на нафту. Дилери відчули полегшення, дізнавшись про те, що атака Ізраїлю на Іран не завдала шкоди нафтовій інфраструктурі цієї країни, як повідомляє The Times of Israel.

Це також може бути на нашу користь: у Росії стане трохи менше фінансів для ведення війни.

Related posts