Реформа системи соціального страхування має великий потенціал: вона забезпечить ефективну підтримку населення та дозволить перейти від медико-соціальної експертної комісії до нової моделі оцінки працездатності.
У рамках всебічної реформи соціальної підтримки осіб, які отримали травми або страждають на хвороби, Міністерство соціальної політики активно реалізує нову систему соціального страхування під назвою єПотенціал. Ця ініціатива спрямована на підвищення ефективності допомоги для людей, які зазнали серйозних травм або втратили здоров'я, з метою забезпечення їх максимальної реабілітації. Про це повідомляє пресслужба Урядового порталу.
Команда Міністерства підготувала проект закону, який вже представлено для обговорення. Цей законопроект містить кілька нововведень.
Ключова зміна - те, що замість МСЕК, інвалідність буде встановлюватися за висновками мультидисциплінарних команд з використанням цифрових інструментів. А для визначення заходів підтримки буде проводитись оцінка працездатності, тобто здатності людини повернутися до роботи і отримувати власний дохід.
Для осіб, які зазнали значних втрат у здоров'ї та втратили здатність працювати, страхові виплати будуть збільшені. Якщо ж після проходження реабілітації людина зможе повернутися до роботи і забезпечити себе, держава забезпечить її максимальною підтримкою у вигляді безкоштовних медикаментів, реабілітаційних засобів, соціальних послуг, а також допомоги в пошуку роботи і навчанні чи перенавчанні, якщо це буде потрібно. Окрім цього, законодавчий проект продовжує захист осіб від звільнення через непрацездатність, надаючи їм можливість оплачувано відновлювати своє здоров'я та проходити реабілітацію протягом більш ніж одного року.
"Маємо змінити систему соціального страхування таким чином, щоб кожна людина, яка зіткнулася з хворобою чи травмою, мала реальний шанс повернутися до активного життя, стати самостійною. Держава не просто компенсуватиме втрати через непрацездатність, ми змінюємо систему, щоб людина, яка зіштовхнулась з труднощами, пов'язаними зі здоров'ям, могла відновила свій потенціал. А у разі, коли це неможливо - отримала гідну підтримку", - підкреслила Міністр соціальної політики Оксана Жолнович.
Серед інших важливих новел законопроекту:
Звертаємо вашу увагу: у процесі реформи статус інвалідності залишиться незмінним. Визначення інвалідності здійснюватиметься на основі висновку мультидисциплінарної команди з використанням сучасних цифрових технологій.
Оцінювання працездатності здійснюватиметься після проходження реабілітаційного курсу особою, в дистанційному режимі та з дотриманням анонімності. Залежно від рівня працездатності, особа буде отримувати відповідну допомогу та щомісячні страхові виплати. У випадку повної втрати працездатності, коли особа не здатна виконувати роботу, державна фінансова підтримка забезпечить їй гідний рівень життя.
Окрім цього, у рамках реформи планується запровадження електронного управління справами. Цей новий підхід об'єднає соціальні та медичні інформаційні потоки, що сприятиме більшій прозорості та оперативності в процесах підтримки. Крім того, він дозволить зменшити бюрократичні перешкоди та підвищити швидкість і зручність отримання необхідної допомоги.
Реформа не містить жодних намірів щодо скорочення виплат чи соціальних гарантій. Особи, які отримують пенсії у зв'язку з інвалідністю, зможуть і далі отримувати всі належні їм кошти в повному обсязі.