ЗМІ повідомляють, що територіальні центри комплектування мають право накласти штраф у розмірі 17 тисяч гривень на осіб з інвалідністю.
Порушення було виявлено під час прибуття чоловіка до тимчасового мобілізаційного пункту в Закарпатській області. Він повідомив, що через хворобу не міг фізично з'явитися протягом семи днів.
Міністерство оборони досі не змогло впровадити автоматичний обмін інформацією між територіальними центрами комплектування (ТЦК) та реєстрами, які містять дані про встановлення інвалідності для громадян. Таким чином, якщо людині було надано статус інваліда, вона мусить особисто прибути до ТЦК і повідомити про це. У випадку, якщо громадянин не зробить цього протягом тижня з моменту отримання висновку медико-соціальної експертної комісії (МСЕК), йому загрожує штраф у розмірі 17 тисяч гривень. Про це інформує "Судово-юридична газета".
Як приклад видання наводить судову справу № 308/12173/24, яку 13 серпня 2024 року розглянув Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області. Військовозобов'язаний не повідомив про отримання інвалідності до ТЦК, через що отримав штраф у розмірі 17 тисяч гривень.
Під час складання протоколу про адміністративне правопорушення позивач пояснив, що "через хворобу не мав фізичної змоги з'явитися протягом семи днів".
В ухвалі зазначено, що чоловік "не повідомив органи, які ведуть його військовий облік, про присвоєння йому 3 групи інвалідності 5 червня 2024 року, у встановлений 7-денний термін".
"Порушення виявили коли чоловік прибув до тимчасового мобілізаційного пункту Закарпатської області. Можливості отримання довідки МСЕК громадянина України шляхом запиту до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів не було можливим у зв'язку з відсутністю такого пункту у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів" -- вказав ТЦК у постанові.
У складеному протоколі вказано, що позивач не звертався до органів для призначення та отримання пенсії чи соціальних виплат, тому ці органи не мали можливості надати інформацію про наявність у нього інвалідності ТЦК.
Відповідно до пункту 60 Порядку №1487 та частини 7 статті 38 Закону №2232-XII, МСЕК зобов'язані у семиденний строк інформувати районні (міські) ТЦК про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, яких визнано особами з інвалідністю, а також про зміну групи інвалідності. Однак, ця норма не звільняє позивача від обов'язку сповістити відповідний ТЦК про зміну своїх особистих даних, зокрема щодо стану здоров'я, згідно з наведеними нормами законодавства.
Суд залучив чоловіка до адміністративної відповідальності, визнавши постанову ТЦК законною.
Нагадуємо, що у вересні чоловікам-студентам слід підтвердити своє право на відстрочку. Для цього потрібно подати відповідну довідку до ТЦК, яку можна отримати в деканаті навчального закладу.