Три збори картоплі на рік


Кандидат аграрних наук, доцент Сумського національного аграрного університету Владислав Коваленко (на світлині) на експериментальній ділянці зумів виростити три врожаї картоплі.

Пан Владислав виріс у селі Постольному, розташованому неподалік від Сум. З дитинства він допомагав батькам обробляти городи. На той час він ще не здогадувався, що його життя буде тісно пов'язане з аграрною сферою. Пізніше він здобув дві вищі освіти — агрономічну та економічну в Сумському національному аграрному університеті, а також навчався в аспірантурі. Незважаючи на наукову діяльність, Владислав завжди знаходить час для роботи на землі.

Молодий науковець розпочав свою діяльність на невеликій ділянці в університеті площею 0,01 га. Сьогодні він вже володіє 7 арами. Свій експеримент він почав із висаджування ультрараннього сорту Рив'єра, вегетаційний період якого становить 55-60 днів. Посадковий матеріал, добре прогрітий і пророщений, був висаджений наприкінці березня у гребені, які попередньо накривав білим агроволокном. А вже на початку червня він збирав перший урожай.

Як підкреслює дослідник, якому 40 років, найвищий урожай дає другий період висаджування, тобто літній, тривалістю 45 днів (приблизно з початку липня до третьої декади серпня). Натомість так званий осінній (третій) період значно поступається попереднім, оскільки він припадає на досить прохолодну пору, коли сонячного тепла недостатньо. Проте, підсумок залишається оптимістичним: валовий збір можна принаймні подвоїти.

Протягом кількох років ентузіаст експериментував зі зміною сортів картоплі та часу її викопування. Важливою також є боротьба зі шкідниками та хворобами, які особливо вподобали картоплю. Причому кожного сезону потрібно використовувати різні препарати.

Чоловік постійно аналізує свій набуток досвіду, хоча поки що не робить остаточних висновків, оскільки дослідження ще тривають. Сумщина завжди славилася великими бульбами, які щоосені приваблювали сотні машин з усієї України до місцевих сіл. "Другий хліб" не лише закуповували, а й обмінювали на кавуни, дині, олію, борошно та інші продукти.

Війна внесла негативні зміни в цей розклад, однак не скасувала його. Адже й цьогоріч площа рясніє здоровими зеленими кущами.

Related posts