В Україні спостерігається зниження рівня народжуваності: визначені ключові фактори.
Цю інформацію озвучила Елла Лібанова, керівниця Інституту демографії та соціальних досліджень НАН, у своєму інтерв'ю для Spiegel, про що повідомляє РБК-Україна.
Вона підкреслила, що головною причиною демографічної кризи в Україні є виїзд населення.
Лібанова наводить інформацію від Європейського статистичного бюро, яке свідчить про те, що 4,2 мільйони українців мають статус захисту у країнах Європейського Союзу.
Відомо, що рівень народжуваності падав і до повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
За інформацією Лібанової, з 2021 року рівень народжуваності зменшився до 1,2 дитини на одну жінку, а через війну цей показник ще більше знизився.
Директорка Інституту демографії та соціальних досліджень НАН висловила припущення, що після закінчення війни рівень народжуваності може піднятися до 1,5, проте не перевищить цю межу.
Крім того, вона підкреслила, що в Україні триває процес старіння населення, який стартував ще в 1960-ті роки, і це лише ускладнює демографічні проблеми.
Лібанова поділилася своїми спогадами про шістдесяті роки в Україні. У цей час, поряд зі зниженням рівня народжуваності, спостерігалася активна трудова міграція. Молодь з України виїжджала на роботу в інші республіки Радянського Союзу.
В Україну у цей період також переселяли людей із інших радянських республік, однак це не були представники молодого покоління.
"Баланс був нульовим, але ефект віку був величезним", - пояснила вона.
За словами експертів, на сучасному ринку праці в Україні спостерігається зростаючий інтерес до жінок і чоловіків старше 60 років. Це зумовлено мобілізацією населення в умовах війни з Росією. Однак, слід зазначити, що конфлікт також завдав серйозної шкоди економічній ситуації в країні.
Раніше уряд України представив експертну оцінку вчених, що стосується чисельності населення країни на липень 2024 року.