В Україні триває удосконалення процесу проходження медико-соціальної експертної комісії (МСЕК): які нововведення очікуються?


29 жовтня Верховна Рада України затвердила законопроєкт, що стосується покращення процедур медико-соціальної експертизи. У голосуванні взяли участь 284 народних депутатів, про що повідомила депутатка Ірина Геращенко.

Мова йде про законопроєкт №11225, що вносить корективи в діюче законодавство, спрямовані на оптимізацію процесу медико-соціальної експертизи, який передбачає визначення інвалідності для громадян України.

Серед нових функцій – опція дистанційної участі осіб у засіданнях МСЕК. Це допоможе зекономити час і гроші пацієнтів.

Для отримання інвалідності особиста присутність особи не буде необхідною; для цього вистачить подати відповідні документи.

Окрім того, всі відомості про результати МСЕК обов'язково будуть заноситися до електронної системи охорони здоров'я (ЕСОЗ). Це має на меті полегшити лікарям доступ до інформації, пришвидшити процес прийняття рішень та забезпечити їхню прозорість.

Кабінет Міністрів повинен визначити оптимальні терміни, в межах яких МСЕК зобов'язані приймати рішення за результатами своїх засідань. Крім того, уряд має сформулювати список причин, що дозволяють проводити розгляд справ комісії в дистанційному режимі, заочно або під час виїзних засідань.

Також Кабінету Міністрів слід сформувати перелік грубих порушень, за вчинення яких працівників МСЕК можуть тимчасово позбавити членства в комісіях, права виконувати функції та брати участь в ухваленні рішень.

Одночасно пацієнти матимуть можливість запросити свого лікаря на засідання МСЕК, а також здійснювати аудіо- або відеозапис зустрічі, чи фотографувати документи під час розгляду своїх справ. Крім того, право бути присутніми на комісії отримали адвокати та інші уповноважені представники осіб з інвалідністю.

Нагадаємо, після виявлення великих корупційних схем, пов'язаних із фіктивними інвалідностями для призовників, в Україні було прийнято рішення про ліквідацію МСЕК до кінця 2024 року. Натомість уряд пропонує впровадження нової "європейської моделі", що передбачає цифровізацію всіх процесів, пов'язаних з експертизою.

Тепер функції Центральної МСЕК поклали на Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності. А з 1 січня 2025 року експертизу інвалідності та встановлення втрати працездатності замість обласних, міських та міжрайонних МСЕК проводитимуть кластерні та надкластерні лікарні.

Раніше у Міністерстві охорони здоров'я вже розповідали, як саме хочуть реформувати МСЕК. Детальніше - за цим посиланням.

Related posts