Військова розвідка України: у водах, під небом, на території.


Море. Кримський вітер

Наймасштабнішим успіхом стратегічного рівня на всьому театрі бойових дій без сумніву, є блискуча перемога Сил оборони України на морі. Після витіснення ворожого ЧФ РФ з північно-західної частини Чорного моря Україна розблокувала роботу трьох наших портів: Чорноморська, Одеси і Південного. До них встановили постійний морський транспортний коридор, обсяги товарообігу у якому невпинно зростають, попри постійні ворожі удари по нашій портовій і транспортній інфраструктурі. Так само активно працюють українські порти на Дунаї. Цей наш морський торгівельний шлях - прямий наслідок виграної битви за море. А найбільш значущих результатів у ній здобули саме спецпідрозділи воєнної розвідки.

Перш за все, мова йде про "Group13" з Дев'ятого департаменту ГУР МО, які завдяки своїм бойовим дронам-камікадзе MaguraV5 фактично створили справжній кошмар для ворожих суден Чорноморського флоту Росії. Ці дрони змусили найважливіші з кораблів, зокрема носії ракет "Калібр", залишити Севастополь і шукати прихисток у віддаленому порту Новоросійська. Проте навіть там ворог не може почуватися в безпеці, оскільки спроби атакувати його кораблі тривають.

Зображення: Кадр з відеоматеріалу Головного управління розвідки Міністерства оборони України.

ВДК "Цезар Куніков", куди направляється безпілотник.

Показово, що найбільших результатів у війні на морі, а саме потоплення трьох великих ворожих кораблів "Івановець", "Цезар Кунніков" і "Сергій Котов", розвідка досягла у зимовий період 2023-2024 років, коли умови для бойової роботи у Чорному морі найбільш несприятливі через штормову погоду. Хронологія полювання зграями дронів Magura V5 морських мисливців з Group-13 за ворожими кораблями у Чорному морі справді вражає своєю нищівною методичністю.

"Ми можемо знищити весь Чорноморський флот? Так. І ми над цим працюємо"

Першим об'єктом для атаки морських безпілотників Головного управління розвідки Міністерства оборони 24 травня 2023 року став російський розвідувальний корабель "Іван Хурс". Він був успішно уражений трьома дронами на відстані 140 км на північний схід від Босфорської протоки.

1 серпня 2023 року сучасний патрульний корабель проекту 22160 "Сергій Котов" вперше потрапив під обстріл на відстані 340 км від Севастополя.

10 листопада 2023 р. внаслідок операції української розвідки у Криму у бухті Вузька у Чорноморську затонули два російських катери: один корабель більш давнього проєкту 1176 "Акула", інший новіший - проєкту 11770 "Серна" із бронетранспортером на борту.

1 лютого 2024 р. шість безпілотників Magura V5 атакували на рейді озера Донузлав у західному Криму російський ракетний катер "Івановець". Він затонув, загинули всі члени екіпажу (приблизно 40 осіб).

Лише через два тижні, 14 лютого 2024 року, поблизу Алупки було затоплено великий десантний корабель "Цезарь Куніков".

5 березня 2024 року спеціальний підрозділ ГУР "Group 13" успішно знищив сучасний патрульний корабель Чорноморського флоту Російської Федерації "Сергій Котов", що мав на борту вертоліт, в акваторії поблизу Керчі.

Зображення: фрагмент з відео

'Cергій Котов' йде на дно 5 березня 2024

"Котов" на дні. Чорноморський флот повинен залишитися на своїх базах, інакше буде втрачати по одному кораблю щомісяця.

Невдовзі в інтернеті з'явилися вражаючі відеоматеріали, створені російською стороною, на яких екіпажі "Цезаря Куннікова" та "Сергія Котова" безуспішно намагалися відбивати атаки наших дронів.

Спритні, з атакуючою швидкістю 42 вузли, маневрені та здатні до управління з будь-якої точки планети через кілька каналів зв'язку, ці судна володіють дальністю понад 400 морських миль. Вони залишаються малопомітними вночі на поверхні води, не привертаючи уваги ні людських очей, ні радарів, а також систем радіоелектронної боротьби противника. Оснащені більше ніж 250 кг вибухових речовин, ці сірі мисливці на морських просторах вкриваються таємницею, нагадуючи зграю морських хижаків.

Зображення: кадр з відео

Magura направляється в Крим.

"Ми володіємо необхідними знаннями для маневрування, вибору правильного кута підходу та сторони атаки. Перед тим, як перейти до дій, ми ретельно аналізуємо безліч факторів. Лише після цього починаємо шукати ціль. Коли ми її виявляємо і наші борти займають вигідні позиції, здійснюємо одночасний удар з усіх напрямків. Кожного разу, коли виходимо на завдання, ми маємо пріоритетну, вторинну і третю цілі. Через постійні зміни на морі нам потрібно оперативно реагувати та змінювати фокус на нові цілі. Це критично важливо, щоб уникнути фатальних помилок і не вразити невірну ціль, адже нашою основною метою залишається забезпечення безпеки в Чорному морі, враховуючи присутність численних цивільних суден у цьому регіоні", - поділився тактикою бойового використання дронів Magura V5 командир спецпідрозділу ГУР МО, відомий під позивним "Тринадцятий".

23 березня 2024 року безпілотники здійснили напад на 13-й судноремонтний завод Чорноморського флоту Російської Федерації, розташований у Севастополі, де перебував на приколі великий десантний корабель противника "Ямал". Судно зазнало значних пошкоджень.

"Магури" здійснюють напад на Крим.

6 травня 2024 року у бухті Вузька підрозділ ГУР МО України "Group 13" за допомогою ударного морського дрона Magura V5 знищив російський швидкісний патрульний катер проекту 12150 "Манґуст".

30 травня 2024 р. спецпризначенці "Group 13" так само знищили два російські катери прикордонного управління ФСБ РФ типу КС-701 "Тунець" та уразили ще два судна такого ж типу.

6 червня 2024 року той самий спецпідрозділ Дев'ятого департаменту ГУР біля берегів тимчасово окупованого Криму завдав успішного удару по російському рейдовому буксиру проекту 498 "Сатурн".

Під час нещодавніх атак, оператори дронів з "Group 13" продемонстрували свої навички у подоланні ворожих бонових загороджень у водних просторах. Також було зафіксовано використання морських дронів, оснащених системами протиповітряної оборони, зокрема ракетами класу "повітря-повітря" Р-37, випущеними з ворожих гелікоптерів. За останні півтора року завдяки ударним дронам вдалось уразити 18 ворожих суден, з яких 9 було знищено.

Зображення: кадр з відео/mil.in.ua

Морський дрон Magura з пусковою установкою для ракет Р-73, 6 травня 2024 року.

"Ми розпочали процес впровадження нових систем на роботизовані морські платформи. Вже існують морські дрони, призначені для протидії повітряним силам, а також розробляються системи для атаки на узбережжя та невеликі надводні об'єкти. Системи зазнають модернізації, технології вдосконалюються, і з'являються інноваційні рішення. У майбутньому, ймовірно, ми станемо свідками панування безекіпажних морських суден над традиційними бойовими кораблями, особливо в обмежених акваторіях, таких як Чорне та Середземне моря. Це точно є напрямком розвитку," - зазначив начальник ГУР МО України генерал-лейтенант Кирило Буданов, підводячи підсумки роботи морських безпілотників. Він прагне трансформувати ГУР у сучасну спецслужбу, тому інтеграція технологічних засобів у діяльність військової розвідки для нього є надзвичайно важливою.

Зображення: надано прес-центром.

Начальник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов

Успішне використання морських дронів для полювання на ворожі судна є важливим, але лише частиною комплексної стратегії України з посилення контролю над Чорним морем. Після захоплення острова Зміїний влітку 2022 року, Сили оборони України продовжили свої операції у відкритих водах, просуваючись у бік тимчасово окупованого Криму.

Наступним важливим кроком стало відновлення контролю над газовидобувними платформами "Чорноморнафтогазу", відомими як "вишки Бойка", які були захоплені російськими військами ще в березні 2014 року. На початку вересня 2023 року, розвідувальні підрозділи ГУР МО України "Тимур" і "Артан" здійснили сміливі морські десантні операції на шельфі Чорного моря, між островом Зміїний та західним узбережжям Криму. В результаті цих дій, нашій державі вдалося повернути контроль над буровими платформами "Петро Годовалець", "Україна", "Таврида" та "Сиваш". Під час операцій спецпризначенці військової розвідки захопили цінні трофеї, включаючи запаси вертолітних боєприпасів типу НАР (некерованих авіаційних ракет) та знищили радіолокаційну станцію "Нева", яка стежила за рухом суден у Чорному морі. Відновлення контролю над цими платформами дозволило використовувати їх як оперативні бази для подальших морських місій на кримському узбережжі.

Крім воїнів спецпідрозділів "Артан" і "Тимур", які ефективно ведуть бойові дії на водних просторах, в складі ГУР МО було засновано спеціалізований Морський центр оперативних дій на швидкісних катерах, що постійно вдосконалює свої бойові можливості.

Фото: Віталій Юрасов

Спеціальні підрозділи ГУР Міністерства оборони України здійснюють переміщення на човнах під час виконання однієї з десантних місій.

Протягом осені 2023 і особливо літа 2024 років спецпризначенці ГУР МО здійснили декілька результативних рейдових морських операцій і на кримських берегах, і на материковій частині чорноморського узбережжя у районі Кінбурнської коси, єдиної поки що окупованої частини Миколаївщині. Такі зухвалі десанти на човнах і гідроциклах і стрімкі вогневі нальоти на ворога є передвісниками майбутньої великої операції на Кримському півострові. У такий спосіб воєнні розвідники не тільки наносять вогневе ураження противнику, але вивчають його сили і засоби, способи реагування ворога на узбережжі і невпинно наближають той день, коли Кримський півострів буде повернуто Україні.

Успішні дії воєнної розвідки в акваторії Чорного моря змінили баланс сил на користь України. Чорноморський флот, який ворог використовував для економічної блокади нашої держави, через втрату мобільності у зв'язку з загрозою від морських надводних дронів перестав бути козирем в руках агресора.

Небо. Ударні БПЛА дальної дії

У квітні 2024 року Кирило Буданов висловив думку: "Ми представили стратегію, яка має на меті зменшення потенціалу Росії. Цей план охоплює різні елементи, такі як військова промисловість, ключові військові об'єкти, аеродроми та центри управління."

Сьогодні ми спостерігаємо результати реального втілення цього плану. Протягом 2024 року безпілотні літальні апарати ГУР МОУ найчастіше завдавали ударів по військовим аеродромам на території Росії та в окупованому Криму. Саме ударні БПЛА військової розвідки стали каталізатором "сезону бавовни" на російських нафтопереробних підприємствах.

Вражаюча різноманітність і дальність авіаційних атак справді вражає: 17 квітня 2024 року спецпризначенці ГУР, скориставшись безпілотними літальними апаратами, завдали удару по 590-му окремому радіотехнічному вузлу військової частини 84680, яка розташована в російському місті Ковилкіно (Мордовія). В результаті було знищено загоризонтний радіолокатор 29Б6 "Контейнер", здатний виявляти цілі на відстані до 3 000 кілометрів і на висоті до 100 кілометрів. Відстань від українського кордону до цілі складає приблизно 680 кілометрів.

У ніч проти 24 квітня безпілотники ГУР здійснили напад на Новолипецький металургійний завод, розташований у російському місті Липецьк.

Фото: Мережа X

Вогняна стихія в Липецьку

27 травня дрон ГУР встановив рекорд дальності польоту й атакував загоризонтну радіолокаційну станцію у РФ "Воронеж М" у м. Орськ Оренбурзької області РФ на відстані понад 1800 кілометрів.

8 червня 2024 року на території аеродрому "Ахтубінск", який знаходиться в Астраханській області Російської Федерації, що розташований за 589 кілометрів від зони бойових дій, був знищений новітній багатоцільовий винищувач Су-57, що належить державі-агресору. Крім того, ще один літак цього класу зазнав пошкоджень. Це перший зареєстрований випадок ураження Су-57 в історії.

Изображение: Maxar Technologies

Су-57 на летовищі Ахтубинськ, 7 червня 2024 року.

Новий етап в історії: безпілотники вперше ефективно вдарили по винищувачам п’ятого покоління.

За даними авторитетної OSINT-агенції Molfar левову частку, 32%, всіх дальніх повітряних українських ударів по російській території провели саме підрозділи ГУР МО.

Окремий рядок у переліку бойових здобутків воєнних розвідників - знищення ворожої дальньої авіації, ворожого виду військ найбільш смертоносного для мирного населення України.

14 січня внаслідок спільної успішної операції ГУР МО України та Повітряних сил ЗСУ, було знищено російський літак дальнього радіолокаційного виявлення А-50У, екіпаж якого при цьому загинув. Також було підбито повітряний командний пункт Іл-22М, який все ж, попри важкі ушкодження, зумів приземлитися в Анапі.

Росіє, де твої А-50?

19 квітня за аналогічним сценарієм на відстані 308 км від стартової позиції зенітної ракети було знищено російський стратегічний бомбардувальник Ту-22М3.

16 серпня Головне управління розвідки здійснило потужну атаку на російський аеродром "Саваслєйка". В результаті використання дронів-камікадзе було знищено три військові літаки, серед яких один МіГ-31К/И, а ще п'ять літаків отримали серйозні пошкодження.

Планета. На межі ударів.

Зображення: Матеріал наданий підрозділом "Кракен" Головного управління розвідки Міністерства оборони.

Бійці спецпідрозділу "Кракен"

Підрозділи активних дій Головного управління розвідки Міністерства оборони, такі як "Шаман", "Кракен", "Тимур", "Артан" та "Іноземний легіон", ведуть активну діяльність не лише на суходолі, а й у всіх критичних зонах фронту. Наприклад, у лютому в Авдіївці військові розвідники організували евакуаційний коридор для наших військ, і до сьогодні вони героїчно борються з противником у Часовому Ярі.

У травні, під час агресії на Харківщині, завдяки зусиллям спецпідрозділів "Тимур" і "Кракен" Сили оборони змогли зупинити наступ ворога в околицях Липців та на Вовчанському напрямку.

Спеціальні підрозділи військової розвідки активно беруть участь не лише в оборонних діях, а й у наступальних операціях. У березні 2024 року, напередодні так званих перевиборів російського лідера Путіна, була здійснена смілива наступальна акція з трьох напрямків на прикордонних територіях Росії, зокрема в Курській та Білгородській областях. Цю операцію виконали російські добровольці з підрозділів Російського добровольчого корпусу, Легіону "Свобода Росії" та Сибірського батальйону. Як і попередня акція в травні 2023 року, ця операція слугувала тестуванням для подальшого масштабного наступу, запланованого на серпень у Курській області з залученням кількох бригад.

Головне управління розвідки Міністерства оборони України реалізувало ряд успішних спеціальних місій, спрямованих на переконання військовослужбовців ворога переходити на наш бік. Для цього спецслужба активізувала проект "Хочу жити", який підтримує здачу в полон російських солдат та офіцерів. Зокрема, 2 жовтня 2023 року ГУР оголосило про успішне завершення спецоперації "Бариня", в результаті якої на бік України перейшов лейтенант Збройних сил РФ Данило Алфьоров. Він з червня 2023 року активно співпрацював із силами безпеки та оборони України. Алфьоров також зміг переконати 11 своїх колег здатися в полон. У той же час, ГУР спільно з Міністерством внутрішніх справ завершили операцію "Прапор". Під час переходу на українську територію Данило Алфьоров зміг вивести двох українських десантників, які перебували в окупації протягом року та семи місяців.

У липні 2024 року були оприлюднені подробиці тривалої спецоперації ГУР МО України "Рибалка", проведеної у співпраці з Легіоном "Свобода Росії" та проєктом "Хочу жить". З 2023 року російський матрос з позивним "Ґоґа" негласно доєднався до Легіону "Свобода Росії", аби чинити спротив злочинному путінському режиму. Упродовж тривалого часу з ризиком для власного життя цей росіянин, який 11 років прослужив на Балтійському флоті та мав доступ до державної таємниці, передавав важливі дані для Сил безпеки та оборони України.

Изображение: Катерина Амелина

Речник Головного управління розвідки Андрій Юсов і Гога (праворуч)

Коли перебування на кораблі і подальша діяльність у боротьбі проти Кремля стали небезпечними, розвідка організувала та здійснила диверсію всередині ракетного корабля "Сєрпухов". В результаті вдалося суттєво пошкодити агресорський корабель зсередини та повністю знищити його системи зв'язку й автоматизації. "Сєрпухов", корабель проекту 21631 "Буян-м", був спущений на воду у 2015 році і є одним з найсучасніших ракетних суден флоту агресора, здатним запускати ракети "Калібр" та "Онікс".

Внаслідок нанесених ушкоджень російський корабель потребує тривалого та дороговартісного ремонту. Його виведення з бойового чергування є вкрай важливим фактором для Сил безпеки та оборони України. Після активної фази спецоперації "Рибалка" матрос був виведений з російської території фахівцями проєкту "Хочу жить". З собою він мав секретні матеріали, зокрема про становище військово-промислового комплексу РФ. Передані документи вже допомагають ослаблювати агресора.

У серпні 2024 року ГУР оголосило про успішне завершення операції "Очерет" в рамках ініціативи "Хочу жить" за підтримки Легіону "Свобода Росії". Під час цієї операції російський військовий, пілот FPV-дронів з позивним "Сільвер", знищив штаб офіцерів батальйону "Шторм Z" і вирішив перейти на бік України. Наразі цей російський доброволець став частиною Легіону "Свобода Росії", щоб боротися з злочинним режимом Путіна.

Окрім трьох основних елементів природи — неба, землі та води — українська воєнна розвідка активно веде боротьбу з супротивником і у цифровому просторі. З початку повномасштабної агресії фахівці української розвідки здійснили більше ста значних кібероперацій на території Російської Федерації. Українські хакери успішно отримали таємно десятки терабайтів інформації про противника. Ці дані збираються, аналізуються та використовуються Головним управлінням розвідки, Службою безпеки України та Збройними силами для завдання ударів ворогу.

Фахівці воєнної розвідки також займаються іншими формами кібероперацій, основною метою яких є пошкодження та знищення технічних засобів противника, що використовуються для обробки інформації або забезпечення фінансової діяльності окремих організацій чи підприємств. Зокрема, вони провели значні та відчутні кібератаки на комунікаційну інфраструктуру Федеральної податкової служби Росії, порушили роботу мережі Далекосхідного науково-дослідного центру космічної гідрометеорології "Планета", атакували операторів зв'язку МТТ і Ростелеком, а також вразили сервери та веб-сайт Міністерства оборони Росії, що призвело до паралічу діяльності Всеросійського науково-дослідного інституту технічної фізики - установи, яка займається розробкою ядерної зброї держави-агресора.

Неофіційна діяльність українських спецпризначенців в Африці, що протистоїть російському угрупованню бойовиків ПВК Вагнера, свідчить про підвищення авторитету українських спецслужб на міжнародній арені. Це перетворює українську розвідку на важливого глобального гравця і відображає нестандартну стратегію керівника ГУР МО Кирила Буданова в контексті "ослаблення ворога всіма можливими засобами".

Зображення: кадр з відео соцмереж окупантів

На території поразки вагнерівців у Малі.

Крім того, разом з Міністерством закордонних справ налагоджено регулярний процес евакуації українських громадян з небезпечних регіонів по всьому світу. У серпні та вересні було успішно евакуйовано більше ніж півсотні українців з Лівану, а раніше, в березні, понад сто наших співвітчизників були вивезені з Сектора Гази у зв'язку з погіршенням безпекової ситуації в Ізраїлі та його сусідніх країнах.

Особливою сферою діяльності Головного управління розвідки Міністерства оборони є робота міжвідомчого Координаційного штабу, який займається питаннями звільнення військовополонених та цивільних осіб. Основним інструментом у цій діяльності є механізм обміну наших захисників на російських військових. Завдяки клопітким переговорам вдалося здійснити 55 успішних обмінів, в результаті яких було звільнено 3520 українських військових. Останній обмін відбувся 24 серпня, в День Незалежності, коли додому повернулися 115 українських полонених.

Изображение: https://gur.gov.ua/

Українські солдати, звільнені з російського captivity 24 серпня 2024 року.

І хоча у застінках мордору перебуває суттєво більше наших громадян, ніж росіян в українських таборах для військовополонених, суттєве поповнення обмінного фонду внаслідок наступу Сил оборони у Курській області дає шанс на активізацію процесу обмінів.

Related posts