Як отримати аліменти від одного з батьків, що проживає за межами країни: Мін'юст оприлюднив рекомендації.
Якщо боржник не виконує свої зобов'язання щодо сплати аліментів, існує кілька юридичних методів для їх стягнення.
Якщо один із батьків проживає за межами країни або отримує доходи в іншій державі, є можливість подати запит до відповідних органів цієї країни щодо визнання та виконання рішення українського суду про стягнення аліментів.
Для цього спочатку необхідно звернутися до українського суду, який ухвалив відповідне рішення, щоб отримати потрібні документи для подальшого звернення до іноземних держаних органів.
Зазначається, що у більшості випадків це:
Необхідно зазначити, що документи, які видає суд України, підписуються суддею та мають гербову печатку цього суду, що підтверджує їхню легітимність.
Слід також підкреслити, що до заяви та супутніх документів необхідно долучити їх переклад на мову країни, до якої звертаються, або на мову, що визначена міжнародною угодою України.
У випадку, якщо один з батьків подає заяву до суду в Україні, що виніс відповідне рішення, суд пересилає цю заяву разом із супутніми документами до Міністерства юстиції через міжрегіональне управління або його підрозділ для подальшої передачі до відповідного органу іноземної держави.
Крім того, його можна подати безпосередньо до відповідного суду іноземної країни.
"Рішення суду України підлягає виконанню на території іноземної держави після визнання та надання компетентним органом цієї держави дозволу на його виконання. Виконується рішення на території іноземної держави відповідно до законодавства цієї держави", - пояснюється на сайті Мін'юсту
У цьому випадку один з батьків може подати позов до суду України для встановлення підсудності справи. Після того як суд України ухвалить відповідне рішення, можна звернутися до уповноважених органів іншої країни з проханням визнати та виконати це рішення.
Проте в Міністерстві юстиції зазначили, що в ряді інших ситуацій доцільно звертатися до держави, суди (органи) якої мають повноваження для розгляду справ щодо стягнення аліментів.
"Згідно з Конвенцією 2007 року про міжнародне стягнення аліментів на дітей та інші види сімейного утримання, існує можливість подати заяву до уповноваженого органу іншої держави для отримання рішення щодо стягнення аліментів. Це також стосується ситуацій, коли потрібно встановити батьківство", - повідомили в установі.
У Міністерстві юстиції України підкреслили, що між Україною та Росією немає дійсних міжнародних угод, які б регламентували співпрацю компетентних органів у цивільних справах. Таким чином, питання виконання рішення українського суду на території іншої держави може виникнути лише в разі, якщо це дозволяє законодавство цієї іноземної країни.
"Особа, що має інтерес, може подати клопотання щодо визнання та виконання рішення українського суду до відповідних органів іноземної держави як особисто, так і через адвоката," - зазначили в установі.
Зазначається, що під час розгляду компетентними органами будь-якої держави питання про визнання і виконання іноземного судового рішення, до уваги береться:
Також важливо пам'ятати, що справа про визнання і виконання іноземного судового рішення розглядається, якщо на території відповідної держави проживає боржник або знаходиться його майно.
У такому випадку список документів, що подаються разом із заявою про визнання та виконання, а також вимоги до їх підтвердження, у разі відсутності міжнародної угоди, регулюються законодавством тієї країни, на території якої необхідне виконання.