Де українці шукають інформацію: виявлено ключові джерела.


У українців основними джерелами інформації стали Telegram-канали, відеосюжети на YouTube, телемарафони, свідчення очевидців, а також офіційні акаунти і соціальні мережі державних органів.

Цю інформацію озвучив директор Соціологічної групи "Рейтинг" Олексій Антипович, коментуючи результати дослідження на тему "Успіх чи провал? Яке ставлення українців до реформ у сфері правопорядку та їхньої підтримки з боку Європейського Союзу".

"Щодо того, до яких джерел переважно звертаються українці, щоб отримати надійну та перевірену інформацію про події в Україні, то 47% українців (на першому місці) - сказали, що таким джерелом для них є канали у Телеграмі. Більше чверті - це сюжети в Ютубі, потім - телемарафон (21%), розповіді очевидців (19%), офіційні сторінки і соцмережі держорганів влади (19%), телеканали, що не входять у марафон (16%), українські інтернет-ЗМІ (15%), міжнародні ЗМІ (14%)", - сказав він.

Telegram опинився лише на другому місці після відповідей українців на питання, у яких джерелах інформації, на їхню думку, є найбільш поширеними фейки та дезінформація.

"Українець вигородив свій вибір Телеграму і назвав лише на другому місці канали у месенджерах, зокрема у Телеграмі, джерелом, де є найбільш поширені фейки. Так вважає лише 35%. Натомість половина назвала такими, соцмережі - Фейсбук, Інстаграм", - заявив Антипович.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ворог готує провокації: розвідка звернулась до журналістів і блогерів

Близько 90% громадян України вважають, що проблема дезінформації та фейкових новин є, принаймні, серйозною, а в гіршому випадку - надзвичайно серйозною.

"У той же час, близько 50% населення України використовує саме Телеграм-канали, в яких ця платформа є найпопулярнішою," - зазначив він.

Представниця Міністерства внутрішніх справ Мар'яна Рева зазначила, що важливо звертатися лише до офіційних джерел інформації.

"І якщо ви все-таки обираєте для себе Телеграм, то, будь ласка, користуйтеся цією інформацією у тих Телеграм-каналах, які є верифікованими, там, де ми дійсно можемо говорити про надійну перевірену інформацію", - зазначила вона.

Заступник керівника департаменту з питань протидії інформаційним загрозам національній безпеці Центру протидії дезінформації при РНБО Кирило Вікторов сказав, що покиУкраїна не налагодила якихось певних відносин з офісом Telegram.

"Беручи до уваги поточну ситуацію, ми в Центрі підтримки демократії пропонуємо розглядати Telegram як корисний інструмент для наповнення нашого інформаційного простору актуальною інформацією. Це означає, що ми можемо використовувати цю платформу для поширення відомостей про реформи та проведення освітніх кампаній", - висловився Вікторов.

Дослідження демонструють, що українці мають значний рівень стійкості до дезінформації та явних фейкових новин з Росії. Проте, вони все ще залишаються вразливими до різного роду маніпуляцій.

"Тому ми пропонуємо використовувати Телеграм для наповнення нашого інформпростору корисною, правдивою інформацією, щоб якщо людина зацікавиться чимось, наприклад, у сфері правопорядку - щоб вона могла зайти у Телеграм і знайти для себе правдиву інформацію щодо тих чи інших реформ", - заявив він.

Опитування було здійснене за ініціативи Консультативної місії ЄС в Україні у період з 24 по 29 вересня 2024 року. У дослідженні взяли участь 2000 респондентів, які представляють доросле населення країни (за винятком тимчасово окупованих територій та регіонів, де немає українського мобільного зв'язку). Похибка опитування не перевищує 2,2% з довірчою ймовірністю 0,95.

Related posts