До 25 тисяч гривень. Яка сума виплачується українським біженцям у країнах Європейського Союзу?
РБК-Україна розповідає, скільки виплачують українським біженцям у різних країнах Європи.
Українці, які переселилися до Польщі після 23 лютого 2022 року, можуть скористатися фінансовою підтримкою. Розмір виплат варіюється. Наприклад, якщо особа знаходиться у колективному закладі безкоштовно, вона отримує харчування та 140 злотих (приблизно 1,4 тис. грн) на одяг або взуття, а також 50 злотих (близько 526 грн) щомісяця на особисті витрати.
Якщо ж біженець самостійно винаймає житло, йому виплачують 750 злотих (7,8 тис. грн) на місяць. Сім'ї із чотирьох осіб, ставка становить 375 злотих на особу, тобто 1500 злотих (15,7 тис. грн) на родину.
Слід зазначити, що громадяни України користуються правом на різноманітні соціальні виплати. Серед них: одноразова допомога при народженні дитини, щомісячні виплати на утримання дитини, які перевищують 800 гривень, програма "Dobry start" (річна допомога на купівлю шкільного приладдя), а також "Aktywny Rodzic" - підтримка для батьків дітей у віці від 12 до 35 місяців. Окрім того, існує фінансова допомога для самотніх осіб похилого віку та багато інших видів соціальних виплат.
Українці, що мають легальний статус у Німеччині, можуть отримувати виплати у вигляді Bürgergeld. Розмір цієї допомоги варіюється в залежності від категорії біженця.
З наступного року, якщо біженець не скористається привабливою пропозицією роботи, сума виплат буде зменшена на 30% протягом тримісячного періоду.
У даний час у Чехії проживає приблизно 370 тисяч українців, з яких 25% отримують фінансову підтримку. Сума виплат варіюється, однак в середньому вона становить 7 336 крон (близько 13 тисяч гривень) на одну особу, що має статус біженця.
Суми зарахувань:
До вразливих категорій відносять людей похилого віку, з обмеженими можливостями, малих дітей. При цьому держава виплачує за житло лише протягом 150 днів.
В Чехії налічується 370 тисяч українських біженців (джерело: facebook/Institut SIRI).
Громадяни України мають можливість переїзду до Великої Британії через ініціативу Homes for Ukraine. У рамках цієї програми необхідно знайти британського громадянина, який готовий надати житло для переселенців на термін не менше шести місяців. Цю угоду можна продовжити до трьох років. Учасники програми отримують одноразову допомогу у розмірі 200 фунтів стерлінгів (приблизно 10 700 грн).
Для осіб, які стикаються з фінансовими викликами, існують різноманітні соціальні програми: універсальний кредит, кредит для пенсіонерів, допомога для людей з інвалідністю та підтримка для опікунів. Крім того, доступні виплати на дітей:
Розмір виплат залежить від категорії біженця та місця його розміщення. В середньому на дорослого виплата становить 2130 шведських крон (8,4 тис. грн) без харчування та 720 (2 858 грн), якщо людина живе у гуртожитку з харчуванням.
У гуртожитках, що пропонують харчування, добові витрати складають:
У житлі без харчування добові становлять:
Сім'ї з трьома і більше дітьми отримують повну добову ставку для двох найстарших дітей, а для решти дітей - половину добових.
Громадяни України мають можливість в'їзду до Франції, використовуючи біометричний паспорт. У такому випадку необхідно подати документи для отримання міжнародного захисту. Після цього біженців розміщують у тимчасових умовах, доки не знайдуть постійне місце проживання. Крім того, індивідуально можна також орендувати житло.
Після отримання тимчасового захисту біженці мають право на матеріальну допомогу. Її розмір залежить від кількості людей у родині.
Сума фінансової підтримки:
Якщо уряд не забезпечив безкоштовним житлом, то додатково виплачує 7,40 євро (333 гривні) щодня.
Зазначимо, що у Франції проживає 66 560 українців, що є одним з найменших показників серед країн Європи.
Франція щоденно витрачає по 6,8 євро на кожного громадянина (зображення: Getty Images)
Розмір фінансової допомоги у Словаччині залежить від кількості членів у родині та їхнього віку, втім сума не може бути більш як 380 євро (17,1 тис. грн) на сім'ю на місяць.
Місячна сума виплат:
Країна також надає підтримку в організації житла. Вона має можливість розмістити біженців у готелях або у сім'ях, які проживають у Словаччині. Варто зазначити, що термін захисту для українських біженців продовжено до 4 березня 2025 року.
В Естонії в даний момент знаходиться приблизно 60 тисяч українців. Держава активно сприяє в організації тимчасового житла та надає соціальні виплати. Розмір допомоги визначається в залежності від складу сім'ї:
Станом на кінець літа, 66 тис. українців отримали статус захисту S у Швейцарії, українці офіційно можуть там перебувати до 4 березня 2026 року.
Сума фінансової підтримки варіюється в залежності від області, в якій перебуває біженець. В середньому, кожна особа отримує близько 1 000 швейцарських франків (приблизно 47,97 тисячі гривень) щомісяця, що покриває основні витрати на життя. Розгляд заявок на отримання допомоги проводиться індивідуально.
Також варто зазначити, що держава обмірковує надання виплат у розмірі до 4 тисяч швейцарських франків українцям, які приймуть рішення повернутися на батьківщину.
Українці, які перебувають в Італії, мають можливість отримати спеціальний документ, що надає їм право на проживання, соціальні виплати та можливість працювати. Цей документ не накладає обмежень на пересування, що дозволяє українцям вільно відвідувати свою батьківщину. У той же час, отримавши статус біженця, люди можуть зіткнутися з певними обмеженнями на поїздки.
У 2024 році держава забезпечує фінансову підтримку в сумі 300 євро (13,5 тис. гривень) щомісяця, проте ця допомога може виплачуватися не більше ніж протягом трьох місяців.
Якщо особа не може самостійно відшукати місце для проживання, їй можуть запропонувати місце в мережі центрів надзвичайного прийому (CAS), системі прийому та інтеграції (SAI), або ж тимчасово розмістити в готелі чи у приватних осіб.
Додамо, що станом на початок 2024 року, в Італії перебувало понад 140 тис. українців.