Дослідники вказали на нові загрози для осіб, які перенесли COVID-19: що це означає?


Перенесений коронавірус може підвищити ймовірність розвитку інфарктів і інсультів (включаючи потенційно смертельні наслідки) протягом щонайменше трьох років після хвороби.

Цю інформацію передає РБК-Україна, посилаючись на CNN.

Вплив COVID-19: нові відкриття науковців Нещодавно команда дослідників здійснила аналіз, в рамках якого було виявлено інформацію про понад 11 тисяч осіб, які отримали позитивний результат тесту на COVID-19 у 2020 році, використовуючи велику біомедичну базу даних UK Biobank. Це дослідження відбулося ще до впровадження вакцин на ринку.

Провівши аналіз отриманих даних у співвідношенні з інформацією понад 222 тисяч осіб, які не перенесли коронавірус за аналогічний період, дослідники виявили певну "тенденцію": люди, які перенесли COVID-19, мали вдвічі вищі шанси на розвиток серйозних захворювань, таких як інфаркти чи інсульти, що в окремих випадках призводило до летальних наслідків.

Проте найважливіше, що з'ясували дослідники, це тривалість цих ризиків. Виявилось, що з часом підвищені загрози для здоров'я осіб, які перенесли COVID-19, насправді не знижуються.

"Немає жодних свідчень про зниження цього ризику... Насправді, це одна з найбільш захоплюючих тем,"

я думаю, несподіваних знахідок", - визнав провідний автор дослідження, керівник відділу серцево-судинних і метаболічних наук у клініці Клівленда у США.

Кардіолог з клініки Мейо в Рочестері (штат Міннесота, США) - доктор Патрісія Бест - не брала участі у дослідженні, проте прокоментувала його результати.

"Ми вже давно усвідомлюємо, що інфекційні захворювання можуть збільшити ймовірність серцевого нападу. Тож, якщо ви страждаєте від грипу чи будь-якої іншої інфекції, будь то бактеріального або вірусного походження, це може підвищити ризик розвитку серцевих проблем. Однак зазвичай цей ризик зникає досить швидко," - зазначила вона.

На думку лікаря, у випадку COVID-19 це "правило" може не бути актуальним, оскільки ця інфекція "значно відрізняється від інших захворювань".

"Теорія роботи" науковців Дослідники, які брали участь у даному дослідженні, поки що не змогли повністю з'ясувати, чому коронавірус має настільки "тривалий вплив на серцево-судинну систему" організму людини.

"Можливо, існує щось таке, що COVID-19 робить зі стінками артерій і судинною системою що спричиняє стійке пошкодження і може проявлятися з часом", - припустив професор біохімії та молекулярної генетики зі школи медицини Keck в Університеті Південної Каліфорнії Хумен Аллаї.

Загалом, науковці вважають, що коронавірус, ймовірно, здатен "порушувати стабільність бляшок", які з часом можуть формуватися на стінках артерій. Це, в свою чергу, підвищує ймовірність їх розриву та сприяє утворенню тромбів.

Також існує думка, що один із генів, що відповідає за визначення групи крові, може впливати на підвищення ймовірності інфарктів і інсультів після перенесеного COVID-19. Однак механізм цього впливу та його достовірність залишаються незрозумілими на сьогоднішній день.

Коронавірус в Україні Нагадаємо, пандемія COVID-19, що розпочалась наприкінці 2019 року, кардинально змінила життя багатьох людей і суспільств в цілому. Різке зростання захворюваності та високий відсоток смертності поставили безпрецедентні виклики перед системами охорони здоров'я більшості країн.

Незабаром великим викликом виявилися й нові варіанти захворювання, зокрема Delta й Omicron.

У липні 2024 року в Україні був виявлений новий штам коронавірусу, який отримав назву FLiRT. Фахівці зазначили, що цей штам є похідним від Omicron, але завдяки унікальним мутаціям у білку-шипі він має підвищену здатність до взаємодії з клітинами та краще уникає імунної відповіді. Це означає, що інфекція швидше вражає людей зі зниженим імунітетом.

На початку жовтня Міністерство охорони здоров'я України оголосило, що епідемія, спричинена FLiRT, відступила. Проте лікарі зазначили, що COVID-19, подібно до грипу, залишиться серед нас і продовжить свою циркуляцію.

Тим часом вчені попереджають про поширення нового варіанту COVID-19, відомого як XEC. Цей штам вже було зафіксовано у США, Німеччині, Великій Британії, Данії та низці інших країн.

Відповідно до отриманих даних досліджень, вакцинація та ревакцинація продовжують демонструвати свою ефективність у запобіганні важким випадкам COVID-19, хоча повністю не унеможливлюють зараження новими варіантами вірусу.

Читайте також про терміни ревакцинації від коронавірусу й хто з українців перебуває у "зоні ризику".

Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.

Related posts