Як можуть розвиватися події війни в Україні: прогнози від Зеленського, Сирського, Буданова та аналітиків.
На даний момент окупанти зупинили свої наступальні дії в бік Покровська, в той час як ворог намагається витіснити українські війська з території Курщини.
Війна в Україні може закінчитися вже цієї осені, оскільки президент Володимир Зеленський розробляє відповідний стратегічний план. У той же час, головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський підкреслив важливість підготовки військових кампаній, зазначивши, що "лише в боротьбі ми зможемо досягти перемоги". Експерти аналізують плани противника та можливі сценарії розвитку подій на різних ділянках фронту. Вони також вказують на те, що президент Росії Володимир Путін продовжуватиме чинити тиск на Україну та намагатиметься розширити конфлікт. Цю інформацію повідомляє ТСН, а також підтверджують Контракти.UA.
Дізнайтеся про різні варіанти розвитку війни в Україні на сайті ТСН.ua.
Стратегія успіху від Зеленського
На зустрічі "Рамштайн", що відбулася 6 вересня, Зеленський підкреслив, що Україна готова докласти всіх зусиль для завершення війни вже цієї осені.
"Давайте перетворимо цю осінь на період, коли російська агресія нарешті припиниться. Це має статися у спосіб, який відновить стабільний міжнародний безпековий баланс. Ми зобов'язані досягти цього."
Видання EFE у своїй статті зауважило, що Зеленський прагне досягти миру вже восени, спираючись на міжнародний тиск на Росію для завершення війни на прийнятних для України умовах. Глава держави працює над "планом перемоги", який повинен змусити Москву припинити воєнну агресію вже цієї осені.
Зеленський поступово відкриває подробиці свого плану, який має намір представити основним міжнародним союзникам.
"Я створив цей план, виходячи з ідеї, що його реалізація можлива завдяки підтримці наших партнерів, а не залежить від бажання чи небажання Російської Федерації", - зазначив президент.
Зеленський вперше озвучив свій "план перемоги" 27 серпня, зазначивши, що має намір представити цей документ президенту США Джо Байдену, а також кандидатам на пост президента Дональду Трампу і Камалі Гарріс.
"План досягнення перемоги в значній мірі залежить від підтримки Сполучених Штатів та інших партнерів. Однак, очевидно, що існують певні межі впливу та обсягу допомоги. Тому, напевно, зрозуміло, чому я обиратиму такий підхід", - підкреслив Зеленський під час саміту Кримської платформи 11 вересня.
Основною метою свого плану президент визначив змусити Росію зупинити бойові дії. Одним із ключових чинників для реалізації цього завдання Зеленський вважає успішне виконання української операції на Курщині.
План Зеленського також має економічний аспект і пропозиції щодо ролі, яку Україна має відігравати в архітектурі міжнародної безпеки. Четверта частина документа деталізує заходи, які Росія має вжити для припинення військової агресії.
Одночасно з представленням цього плану своїм союзникам, Київ працює над організацією другого Саміту миру, який відбудеться до кінця року. Цей захід матиме свою особливість — на нього буде запрошено представників Росії.
"Цей план обов'язково повинен був бути презентований до другого Саміту миру для того, щоб примусити Росію до дипломатичного закінчення війни. Якщо партнери підтримають його, він точно примусить Росію до швидшого закінчення війни", - запевнив Зеленський.
Він також заявив, що про переговори з Росією наразі не йдеться.
Прогноз щодо конфлікту від Сирського
Головком ЗСУ генерал Олександр Сирський наголосив, що військове керівництво України налаштоване на перемогу у війні, і в цьому також дуже допомогла б підтримка західних партнерів. Дуже важливим генерал назвав скасування обмежень на застосування західної зброї по військових об'єктах ворога на території РФ.
Сирський також відповів, як може розвиватися війна протягом наступних шести місяців:
"Прогнозувати на тривалій дистанції – справа нелегка, проте ми беззаперечно займаємося плануванням бойових операцій, розробкою кампаній і оцінкою наших ресурсів, можливостей Збройних сил та потреб. І, безумовно, ми впевнені в досягненні перемоги."
Головком зазначив, що заплановані поставки озброєння та техніки сприятимуть швидкому укомплектуванню нових бригад, які вже створені та знаходяться на етапі формування.
"Тобто тільки в боротьбі ми можемо перемогти. І ми всі налаштовані на перемогу. Курська битва показала, що перемога є тим стимулом, який піднімає моральний дух наших військових і всього нашого населення. Це єдиний спосіб зробити це і ніяк інакше", - наголосив генерал.
Згідно з даними, опублікованими виданням Bloomberg, під час свого візиту до Києва держсекретар США Ентоні Блінкен разом із міністром закордонних справ Великої Британії Девідом Ламмі здійснювали тиск на президента Зеленського та його команду. Вони прагнули отримати стратегічний план військових дій на наступний рік, щоб зрозуміти, які цілі ставить перед собою Київ, перш ніж ухвалити рішення про надання дозволу на використання своєї зброї для атак на територію Росії.
Оцінка конфлікту за версією Буданова
Кирило Буданов, керівник Головного управління розвідки Міністерства оборони України, повідомив, що, враховуючи ситуацію на фронті в серпні, російські війська фактично зупинили свої наступальні дії на більшості напрямків, за винятком основного ударного вектора. Він також зазначив, що в зимовий період противник не проявляє такої активності у бойових діях, проте це не означає, що вони відмовляться від своїх спроб чинити тиск на Україну.
Керівник ГУР вдався до футбольної метафори, зазначивши, що Україна все ще знаходиться на 70-й хвилині "поєдинку" з Росією, як і раніше.
"Ми там і сидимо ( на 70-й хвилині матчу - ред.). Слава Богу, що перелам у бік ворога не стався. Переламу (у війні - ред.) ще нема, але це все поряд. Не може воно усе життя так тривати, ресурси не є нескінченними: ні в нас, ні в них".
Буданов також повідомив, що в Росії намічені значні зміни в силових структурах, і на це "залишилося небагато часу".
Плани Путіна щодо війни в Україні
Український журналіст і публіцист Віталій Портников вважає, що Володимир Путін не зупиниться на досягнутому і буде продовжувати збільшувати тиск на Україну, прагнучи перетворити її на "інфраструктурну пустелю". Крім того, диктатор намагається розширити фронт конфлікту ще більше.
Путін переконаний, що необхідно збільшувати тиск на Україну, активізувати свої атаки та прискорити процес перетворення України на інфраструктурну руїну. Він завжди розглядає будь-який виклик як стимул до більш рішучих дій, адже в нього така психологічна установка. У Путіна є психологія, подібна до психології пацюка, про що він сам згадував у своєму першому інтерв'ю російським медіа. Коли його заганяють у кут, він не вагаючись повертається й завдає удару у відповідь, - зазначив публіцист.
Він переконаний, що від очільника Кремля не слід чекати нічого, окрім жорсткішої позиції. Портников зазначив: "Ви не повинні сумніватися, що будь-які дії Заходу і України призводитимуть до подальшої ескалації ситуації (з боку РФ - ред.)".
Публіцист висловив свою думку щодо ймовірного перемир'я. У контексті сучасних бойових умов, коли противник контролює 27% українських земель, укладення такого мирного угоди виглядало б принизливо для країни.
"Отже, якщо ми будемо рішуче реагувати на дії Росії і дамо їй зрозуміти, що вона не має ресурсів для продовження конфлікту, то в найближчому майбутньому можемо очікувати на перемир'я, яке, принаймні, враховуватиме інтереси України. Саме до такого сценарію повинні прагнути у наступні роки," - зазначив Портников.
Як складатиметься ситуація на фронті - оцінки експертів
Сьогодні Росія активно веде бої за контроль над Покровськом і Часів Яром у Донеччині. Оволодіння цими містами може суттєво наблизити противника до реалізації його основної військової мети — захоплення Донеччини.
На даний момент російські війська знаходяться на відстані лише кількох кілометрів від Покровська. Українські сили продовжують захищати свої позиції, незважаючи на значну перевагу супротивника в озброєнні та чисельності.
Окупантські сили знову активізували свої удари по Торецьку, Кураховому та Вугледару.
У статті, опублікованій у The Wall Street Journal, зазначається, що обидві сторони намагаються досягти успіху до листопада, оскільки наступаюча холодна погода та перші сніги утруднять просування.
Згідно з оцінками військового експерта Дениса Поповича на 13 вересня, російські війська не змогли досягти жодного прогресу в напрямку Покровська протягом останнього тижня. Ворог наразі не має достатніх сил для атаки на місто, оскільки перекидає свої підрозділи до Курщини. Внаслідок цього противник призупинив активні дії безпосередньо в районі Покровська.
Замість цього, загарбники почали більш активно зосереджувати свої зусилля на південному фланзі, зокрема у Курахівському напрямку, де вони бачать можливості для успіху. Ситуація стосується або оточення українських сил у трикутнику Невельське - Галицинівка - Красногорівка, або ж витіснення їх з цієї території.
"Наразі вони не здійснюють ці дії, оскільки не можуть вирішити ситуацію із Селидовим. Цей район забезпечує нам стратегічні переваги для оборони. Тому ворогові буде складно просунутися до Покровська", - зазначив експерт.
Попович вважає, що російські збройні сили також мають намір захопити Вугледар і активно намагаються оточити українські підрозділи в цьому регіоні.
Своєю чергою полковник британської армії у відставці, військовий експерт Глен Грант переконаний, що від Росії завжди можна очікувати чергового штурму, тому що в неї ще є резерви і бронетехніка. Експерт вважає, ворог намагатиметься атакувати там, де, на його думку, українські сили менш підготовлені. Водночас Грант зауважив - малоймовірно, що росіяни нападуть через білоруський кордон.
"Вони будуть продовжувати тиск на сході, зокрема на Покровському напрямку, шукаючи, куди б ще відтягнути наші резерви. Противник знає, що більшість наших резервів на півночі, і він буде шукати решту, атакуючи деінде - чи то в Запорізькій, чи то в іншій області. Росіяни точно готують щось подібне, тому що хочуть повернути собі ініціативу. Йдеться про ініціативу, яку вони втратили, коли українці ввійшли до Курської області, і тепер зі шкіри лізуть, щоб її повернути", - пояснив британський полковник у відставці.
Інтенсивність російського наступу на Донеччині може зменшитися вже до жовтня, вважає військовий експерт, майор запасу ЗСУ Олексій Гетьман.
"До кінця вересня вони ще продовжать свої наступальні операції. Після цього все зміниться: погодні умови стануть на нашу користь, і їхні ресурси вичерпаються. Хоча вони й продовжать стріляти, це не принесе їм жодних результатів. Мета таких дій - завдати нам шкоди та вплинути на наші наступальні можливості", - зазначив експерт.
Україна має шанс переламати перебіг бойових дій уже цієї осені. Таку оцінку дав військовий експерт, ветеран АТО Євген Дикий:
У нас є можливість подолати цю межу, після якої, можливо, нам доведеться ще рік або півтора, або навіть два, щоб завершити боротьбу. Але вже зараз ми зможемо усвідомити, що саме ми ведемо цю боротьбу до кінця.
Він також підкреслив, що у росіян залишилося достатньо танків та броньованої техніки для активних бойових дій лише на рік, тоді як запаси ствольної артилерії ще менші.
"Отже, на передову продовжують надходити постачання. Проте запаси швидко виснажуються, і в складських приміщеннях починає відчуватися нестача. Ті ресурси, які раніше здавалося, були безмежними, вже близькі до завершення. Це важливо враховувати. Це лише припущення, якщо ми будемо діяти відповідно", - зазначив Дикий.
Курська битва
Станом на сьогодні російські військові продовжують активні дії на всьому українському виступі в Курській області. Міністерство оборони РФ повідомило про відновлення контролю над кількома населеними пунктами. Проте, Інститут вивчення війни (ISW) поки що не має змоги підтвердити цю інформацію. Аналітики вважають, що російські сили досягли лише незначних результатів, ймовірно, внаслідок тривалих українських наступальних операцій та контратак на оборону в даному регіоні.
Експерт Інституту вивчення війни Джордж Баррос висловив думку, що до настання зимового періоду Росія може ініціювати спроби витіснення українських військ з території Курщини. Однак для цього Кремлю потрібно буде направити на цю ділянку фронту значну кількість своїх військових ресурсів.
Водночас за інформацією Forbes, Путін наказав російській армії вибити українські війська з Курщини до 1 жовтня. Автори статті зауважили, що Курська битва вдарила по авторитету очільника Кремля.
Згідно з оцінкою Барроса, існує ймовірність, що російські війська можуть здобути перевагу над українською армією і змусити її повернутися до державного кордону, якщо цей напрямок стане головним пріоритетом. Однак такий сценарій створить для Путіна складну дилему: зосередити зусилля на утриманні фронту на сході України або ж перекинути тисячі військових для захисту кордонів у Курській, Брянській та Бєлгородській областях.
"Якщо це дійсно так, і російська сторона вкладатиме великі ресурси у захист своїх кордонів, то це суттєво підвищить потреби Росії в матеріалах для тривалої війни з Україною на протязі багатьох років. Це, імовірно, негативно вплине на здатність Росії формувати потужні сили в анексованих регіонах України", - підкреслив фахівець.
Він також запевнив, що Україна не втратить підтримку з Заходу, якщо змушена відійти зі своїх позицій на Курщині. Навпаки підтримка може зрости, адже Київ продемонстрував, що перенесення війни на територію агресорка не призвів до катастрофічної ескалації, якої побоюється Захід.